Candidates coming out of the woodwork for county mayor

STAFF WRITER

deidre ortiz

Wayne Hart, Winchester resident and city councilman, has decided to drop his name into the hat for the Franklin County mayor’s race.

He took out papers this week to run on the Republican ballot, along with Bill Green and Mike Hart.

On the Independent ballot for mayor, Burt Brown is the sole candidate.

As of late Wednesday, Richard Stewart remained the only candidate for mayor in the Democratic primary.

The county’s primary elections will take place May 6. All candidates running in the county election have until Thursday, Feb. 20 at noon to turn their qualifying papers in to the Franklin County Election Office.

Another race that has people talking is the county sheriff’s race. There are also three Republican candidates vying for this seat. They are Bruce Elliott, Mike Foster and Robert White.

There is no Independent candidate running, and incumbent Tim Fuller is presently the only Democratic candidate running for sheriff.

In the Democratic race for Register of Deeds, James Cantrell and Lydia Curtis Johnson plan to go head to head during the county General Election in August.

The following is a list of the all the candidates in each primary, those with a “Q” have qualified to run:

Democratic Primary

Circuit Court Judge-Part 1: Thomas W. “Rusty” Graham – Q

Circuit Court Judge-Part 2: J. Curtis Smith – Q

Cicuit Court Judge-Part 3-Steve Blount – Q

Chancellor: Jeffrey F. Stewart – Q

District Attorney General: Mike Taylor – Q

Public Defender: Jeff Harmon – Q

County Mayor: Richard Stewart – Q

County Commissioner District 1 Seat A: n/a

County Commissioner District 1 Seat B: Sue Hill – Q

County Commissioner District 2 Seat A: n/a

County Commissioner District 2 Seat B: Stanley K. Bean – Q

County Commissioner District 3 Seat A: Barney Tant

County Commissioner District 3 Seat B: Scottie L. Riddle – Q

County Commissioner District 4 Seat A: Eddie Clark – Q

County Commissioner District 4 Seat B: Charles “Chuck” Stines – Q

County Commissioner District 5 Seat A: Johnny R. Hughes – Q

County Commissioner District 5 Seat B: Helen F. Stapleton

County Commissioner District 6 Seat A: Barbara Finney – Q

County Commissioner District 6 Seat B: n/a

County Commissioner District 7 Seat A: David Eldridge, Jr. – Q

County Commissioner District 7 Seat B: Angie P. Fuller – Q

County Commissioner District 8 Seat A: Larry D. Quinn

County Commissioner District 8 Seat B: n/a

County Trustee: Randy Kelly – Q

General Sessions Judge: Thomas C. Faris – Q

Sheriff: Tim G. Fuller

Circuit Court Clerk: Robert Baggett – Q

County Clerk: Phillip Custer – Q

Register of Deeds: James R. Cantrell – Q; and Lydia Curtis Johnson – Q

First Road Commissioner Districts 1&5: Joe David McBee – Q

Second Road Commissioner Districts 2&7: Chuck Tipps – Q

Third Road Commissioner Districts 3&4: Bobby R. Clark

Fourth Road Commissioner Districts 6&8: Wade Hill – Q; Tommy Pendergraff; and Earl L. Davis

Constable District 1: Mark Vanzant and Jim Hill – Q

Constable District 2: Larry W. Hill

Constable District 3: Kenneth Bishop – Q

Constable District 4: n/a

Constable District 5: Sandy K. Gilliam

Constable District 6: Rudy McConnell, Sr. – Q

Constable District 7: Don “Peanut” Coulson, Jr.

Constable District 8: Mark A. Bassett

Republican Primary

Circuit Court Judge-Part 1: n/a

Circuit Court Judge-Part 2: n/a

Circuit Court Judge-Part 3: Justin C. Angel – Q

Chancellor: n/a

District Attorney General: n/a

Public Defender: n/a

County Mayor: Bill Green – Q; Mike Hart – Q; and Wayne Hart

County Commissioner District 1 Seat A: Sally Lighner

County Commissioner District 1 Seat B: Iris Rudder

County Commissioner District 2 Seat A: John Page and Lisa D. Mason

County Commissioner District 2 Seat B: n/a

County Commissioner District 3 Seat A: Dave Van Buskirk

County Commissioner District 3 Seat B: n/a

County Commissioner District 4 Seat A: n/a

County Commissioner District 4 Seat B: Bruce W. Shaw

County Commissioner District 5 Seat A: n/a

County Commissioner District 5 Seat B: n/a

County Commissioner District 6 Seat A: Jimmy E. Hargrove

County Commissioner District 6 Seat B: n/a

County Commissioner District 7 Seat A: n/a

County Commissioner District 7 Seat B: n/a

County Commissioner District 8 Seat A: Don Cofer – Q

County Commissioner District 8 Seat B: Tony DeMatteo – Q

County Trustee:n/a

General Sessions Judge: n/a

Sheriff: Bruce Elliot – Q; Mike Foster – Q; and Robert White.

Circuit Court Clerk: n/a

County Clerk: n/a

Register of Deeds: n/a

First Road Commissioner Districts 1&5: n/a

Second Road Commissioner Districts 2&7: n/a

Third Road Commissioner Districts 3&4: n/a

Fourth Road Commissioner Districts 6&8: n/a

Constable District 1: Ben Smith – Q

Constable District 2: n/a

Constable District 3: n/a

Constable District 4: Joshua V. Brannan – Q

Constable District 5: n/a

Constable District 6: n/a

Constable District 7: n/a

Constable District 8: Jim Wimley – Q

Independent Primary

County Mayor: Burt Brown – Q

County Commissioner District 1 Seat A: Gene F. Snead, Jr. – Q

County Commissioner District 1 Seat B: John K. (Jack) Bell – Q

County Commissioner District 3 Seat A: Reggie Dotson – Q

County Commissioner District 5 Seat B: Daniel C. Ferguson; and Art Hanson – Q

County Commissioner District 6 Seat B: Doug Goodman – Q

Road Commissioner Districts 3&4: Joe Charles E. Green

Road Commissioner Districts 6&8: John Ballard

Constable District 1: David Huffer

Constable District 6: James E. Coulson

Constable District 7: Jonathan Sells – Q

 

State Democratic

Primary candidates

Governor: n/a

United States House of Representatives, 4th District: n/a

State House of Representatives, 39th District: Matthew Huffer

State House of Representatives, 92nd District-n/a

State Executive Committeeman-n/a

State Executive Committeewoman- Betty (Newman) Fraley

State Republican

Primary candidates

Governor: n/a

United States House of Representatives, 4th District: n/a

State House of Representatives, 39th District: David Alexander – Q

State House of Representatives, 92nd District-n/a

State Executive Committeeman-Sam T. Harper and Bill Green.

State Executive Committeewoman- Iris Rudder

Candidates for

School Board

School Board Member District 1: Christine Hopkins

School Board Member District 3: Lance Williams – Q

School Board Member District 5: Adam Tucker and Lisa Rung

School Board Member District 7: Gary Hanger – Q and Betty Jo Drummond – Q


Posted on Friday, February 14, 2014 at 6:00 am