TMSAA logo

The South Middle School boys and girls track and field teams competed in their sectional meet Monday and Tuesday at Riverdale High School.

The top four finishers in each event at the meet earned berths to the Class A Tennessee Middle School Athletic Association state championship meet with 10 athletes from South meeting that qualifying standard across 11 events.

As a team, the Lady Trojans finished second out of 11 teams with 87 total points across the two-day meet. Fairview took the top spot in the girls standings with 98 points.

The Trojans placed fifth out of 10 teams with 51 team points while Tullahoma finished at the top of the boys standings with 98 points.

Recording first-place finishes were:

  • Catie Hanger, girls 100-meter dash, 13.75 seconds
  • Na’Kayjah Holman, girls 200-meter dash, 26.1 seconds
  • Catherine Money, girls 400-meter dash, 1:07.3
  • La’Karis Brown, girls high jump, 4 feet, 10 inches
  • Jeremiah Johnson, boys discus throw, 105 feet, 4 inches

Recording second-place finishes were:

  • Na’Kayjah Holman, girls 100-meter dash, 13.76 seconds
  • Catie Hanger, Madyson Dutz, La’Karis Brown and Na’Kayjah Holman, girls 4x100-meter relay, 56.56 seconds

Recording third-place finishes were:

  • Catie Hanger, girls 200-meter dash, 26.7 seconds
  • Briley Taylor, girls high jump, 4 feet, 2 inches
  • Luke Kelleher, boys 200-meter dash, 25.2 seconds
  • Joey Mensinga, boys 110-meter hurdles, 19.14 seconds
  • Jeremiah Johnson, boys shot put, 33 feet, 4 inches

Recording fourth-place finishes were:

  • Catherine Money, girls 1,600-meter run, 6:36.7
  • Luke Kelleher, boys 100-meter dash, 12.6 seconds
  • CJ Francis, boys shot put, 30 feet, 4 inches

Other performances and placements for South athletes at the sectional meet included:

  • Laila Henley, girls shot put, 24 feet, 3 inches, fifth
  • Talon Abraham, boys long jump, 15 feet, 7 inches, fifth
  • Briley Taylor, girls 100-meter hurdles, 21.38 seconds, sixth
  • Jazrea Fells, Clara Guess, Briley Taylor and Madyson Dutz, girls 4x200-meter relay, 2:07.61, sixth
  • Scotland Stewart, Joey Mensinga, Tyson Kennerly and Austin Elliott, boys 4x200-meter relay, 2:03.8, sixth
  • Jasper Henley, John Dwyer, Tyson Kennerly and Scotland Stewart, boys 4x400-meter relay, 5:16.6, sixth
  • Madyson Dutz, girls 400-meter dash, 1:11.1, seventh
  • Austin Elliott, Jasper Henley, Dawson Nunley and Luke Kelleher, boys 4x100-meter relay, 56.23 seconds, seventh
  • Joey Mensinga, boys high jump, 4 feet, 2 inches, seventh
  • Jada Hand, Jazrea Fells, River Robinson and Catherine Money, girls 4x400-meter relay, 5:20.4, eighth
  • Jena Hand, girls long jump, 10 feet, 6 inches, eighth
  • Sarah Cruze, girls discus throw, 52 feet, 5 inches, eighth
  • Jena Hand, girls 800-meter run, 3:00.9, ninth
  • Jena Hand, girls 100-meter hurdles, 23.03 seconds, ninth
  • Spencer Garner, boys long jump, 9 feet, 10 inches, ninth
  • Callie Stewart, girls long jump, 9 feet, 5 inches, 10th
  • Patrick Pittenger, boys shot put, 25 feet, 5 inches, 10th
  • Luke Johnson, boys discus throw, 50 feet, 6 inches, 10th
  • Clara Guess, girls 400-meter dash, 1:14.43, 11th
  • Austin Elliott, boys 400-meter dash, 1:12.86, 11th
  • Jada Hand, girls 1,600-meter run, 8:14.09, 12th
  • Alyssa Nice, girls shot put, 21 feet, 5.5 inches, 12th
  • John Dwyer, boys 400-meter dash, 1:13.46, 12th
  • CJ Francis, boys discus throw, 45 feet, 5 inches, 12th
  • La’Karis Brown, girls 100-meter dash, 14.71 seconds, 13th
  • Abby Majors, girls 800-meter run, 3:07, 13th
  • Callie Stewart, girls 1,600-meter run, 8:43.03, 13th
  • Olivia Stuller, girls shot put, 20 feet, 4 inches, 15th
  • Jace McKinney, boys 200-meter dash, 32.3 seconds, 15th
  • Laila Henley, girls discus throw, 40 feet, 8 inches, 16th
  • Scotland Stewart, boys 800-meter run, 2:55.87, 16th
  • Olivia Stuller, girls discus throw, 37 feet, 7.5 inches, 17th
  • Jeremiah Johnson, boys 100-meter dash, 15.54 seconds, 17th
  • Eli Kelleher boys 200-meter dash, 33.1 seconds, 17th
  • Jasper Henley, boys 1,600-meter run, 6:59.65, 17th
  • Jazrea Fells, girls 200-meter dash, 32.3 seconds, 19th
  • Tucker Harris, boys 1,600-meter run, 7:47.26, 19th
  • River Robinson, girls 800-meter run, 3:22.5, 20th
  • Spencer Garner, boys 800-meter run, 3:11.05, 20th
  • Elisha Sisk, boys 1,600-meter run, 8:23.43, 20th
  • Eli Kelleher, boys 100-meter dash, 16.62 seconds, 22nd

The Trojans and Lady Trojans will next compete on Friday in a meet at Chattanooga Christian School. The meet is scheduled to begin at 4:30 p.m. Eastern.

The TMSAA state championship meet is scheduled to be held on May 22 at Austin Peay State University. The meet is scheduled to begin at 9 a.m.